Серикбаева Акмарал Кабылбековна, Профессор

Акмарал Кабылбековна Серикбаева

akmaral.serikbayeva@yu.edu.kz

Қызметі: «Экология және геология» кафедрасының профессоры
Ғылыми дәрежесі:  техника ғылымдарының кандидаты
Сабақ беретін пәні: Ғылыми зерттеу әдістері, Зерттеудің инновациялық әдістері және коммерциализациялау, Технология және тұрақты даму, Өндірістік экология, Судың химиясы мен технологиясы.
Ғылыми қызығушылығы:
Ғылыми зерттеулер қоршаған ортаға техногендік жүктемені төмендетуге, атап айтқанда өнеркәсіптік қалдықтарды, сарқынды суларды қайта өңдеуге, мұнай шламдарын кәдеге жаратуға, Каспий теңізінің жағалау және теңіз бөлігіне техногендік объектілердің әсерін бағалау мен талдауға мониторинг жүргізуге бағытталған.
Сарапшы:
«Технологияларды коммерцияландыру орталығы» ЖШС (Астана, 2014 ж.), «Экономикалық зерттеулер институты» АҚ (Астана, 2016 ж.), «Ғылым қоры» АҚ (Астана, 2017 ж.), «ARQA» ҰАА (Астана, 2019, 2022 ж.)
Халықаралық   тағылымдама:  ҚХР «Орталық Азия минералды ресурстарын игеру технологиясы мен регионалды геология» (2016), Халықаралық курс «Орталық Азия ғылым мен техника бағытында басқарушы кадрларды дайындау» (2017).
Жарияланымдары: (индекс Хирша h=3)
160 — тан астам ғылыми еңбектердің авторы, оның ішінде: КОКСОН басылымдарында-60, Clarivate Analytics, Scopus, нөлдік емес импакт — фактор — 18, патенттер-8, шығармашылық еңбектер-8.
Марапаттар:
1)Тәуелсіз Қазақстанның рухани және әлеуметтік дамуындағы жетістіктері және оның өркендеуіне қосқан зор үлесі үшін  жылғы «ҚР БҒМ Құрмет грамотасы» 2017ж.
2)Университеттің дамуына қосқан үлесі үшін «Шахмардан Есенов төсбелгісі»  2019 ж.,
3)Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудағы еңбегі үшін «ҚР БҒМ төсбелгісімен», 2019 ж.,
4)Жоғары оқу орнының үздік оқытушысы-2019″.
Гранттық жобалар:
ҚР БҒМ гранттық қаржыландыру жобаларының ғылыми жетекшісі:
1)»Құрамында редмет бар техногендік шикізатты күкіртпен сульфидтеудің физика — химиялық заңдылықтарын зерттеу» (2013-2014жж);
2)»Дәстүрлі байыту схемасына дайындау мақсатында аралас тотыққан кендер мен техногендік минералды түзілімдерді сульфидтеу технологиясының физика-химиялық негіздері» (2015-2016жж).
Гранттық жобаларды орындаушы:
1) » Қазақстан Республикасы үшін өнімнің жаңа түрлерін алу бойынша технологияларды әзірлеу және өндірістерді ұйымдастыру «(2000-2003жж);
2) «ҚР мыс өндірісінің қорғасын техногендік шикізатынан осмий мен ренийді алудың пирометаллургиялық процестерінің теориялық және технологиялық негіздерін әзірлеу» (2009-2011 жж.);
3) «Каспий теңіз суының мұнай өнімдерінен өзін-өзі тазарту қабілетін белсендіру» (2012-2015 жж.);
4) «Маңғыстау облысының шекарасындағы солтүстік-шығыс Каспийдің жағалау белдеуінің қазіргі жағдайы»тақырыбы бойынша шаруашылық келісім жобасы (2019 ж.);
5) МФ: «Мұнай битумдарын өнеркәсіптік және тұрмыстық полимерлі қалдықтармен модификациялау» (2020-2022 жж.)..